Pili, Domi a Karbousek v projektu

Popular Astronomy For Everyone

Jak se připojit

Návod na zapojení vašeho PC do systému BOINC a jeho konkrétních projektů najdete zde >> 


Návod na Boinc Managera je zde >>


Návod na nastavení vašeho osobního účtu na projektech najdete zde >>


Popis, jakým způsobem probíhá přidělování Kreditu je zde >>

Jaký software

Aktuální software pro váš PC je vždy jen na stránkách projektu boinc.berkeley.edu . Je potřeba si jen vybrat ten správný soubor, podle vašeho operačního systému ve vašem PC.

 DOWNLOAD >> 

Pomozte

I svým počítačem můžete pomoct vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů.

Do kterých projektů se můžete díky systému BOINC zapojit?


Když řeknu že je jich mnoho a je opravdu z čeho vybírat, vůbec nebudu přehánět. Počátkem roku 2007 jich bylo už více než čtyři desítky. Zdaleka ne všechny jsou již v ostrém provozu a i ty nejstabilnější a největší mají občas problémy s distribucí práce, ale občasné výpadky se myslím dají tolerovat, nikoho to nic nestojí a pokud jste zapojeni do dvou stabilnějších projektů tak má váš počítač vždy co zpracovávat. Některé projekty jsou si podobné, jiné ze stejné oblasti výzkumu, ale jsou zde i projekty naprosto jedinečné. Některé z nich vám zde představím:Seti@Home

Na prvním místě nemohu nezmínit projekt Seti@Home, jehož více jak osmileté působení ve světě distribuovaných výpočtů se těší obrovské světové popularitě. Tento více než 40 let trvající výzkum v roce 1999 uvedl mezi distribuované výpočty David Anderson, který v roce 2003 také stál u zrodu celého systému BOINC.

Jedná se o velice zajímavý a vskutku nadčasový projekt, který zajisté zaujme všechny nadšence vesmíru, kterým vrtá v hlavě pravděpodobně nejzásadnější otázka lidstva: ,,Jsme ve vesmíru sami?? Díky největšímu radioteleskopu na světě, který se nachází v Arecibu (Puerto Rico), který má centrum projektu k dispozici, zachytávají vesmírný šum v jeho rádiové podobě, následně filtrují tento zvuk od běžných rušení a ve výsledném signálu hledají jakékoliv anomálie, které by mohlo mít na svědomí vysílání od mimozemských civilizací. Tento projekt měl za dobu své existence několik desítek kandidátů na takovýto signál, ale prozatím ještě ten pravý důkaz stále nebyl nalezen. Jelikož se však již nejedná o vládní projekt, nemusíme se obávat, že existence takovéhoto vysílání by byla jakkoliv před veřejností utajována.

  Více informací naleznete zde >>


Climateprediction.net (CPDN)

Již z názvu projektu lze odvodit, že se zabývá zkoumáním zemského klimatu. Projekt však jde mnohem dále a za svůj cíl si klade co možná nejpřesnější předpověď vývoje klimatu na naší planetě v následujících desetiletích.
Zabývá se modelováním klimatických modelů s cílem předpovědět vývoj klimatu na Zemi v dalších desetiletích. Zpracování probíhá prostřednictvím klimatických modelů, kterých je vícero typů. Liší se od sebe jak počtem zpracovávaných let, tak i precizností výpočtů v jednotlivých letech. Modely fungují tak, že Země je po několika stupních zeměpisné šířky a délky rozdělena na několik set buněk (dle konkrétního typu modelu). Každá buňka má několik výškových úrovní (oceán + atmosféra). Pro každou buňku se počítá teplota, tlak, vlhkost, vektory větru, oblačnost a sníh/led. Model se od nastavení počátečních podmínek a parametrů vyvíjí. Z toho také vyplývá větší náročnost těchto výpočtů oproti ostatním BOINC projektům. Klimatické modely se zpracovávají na běžném počítači několik set hodin.

  Více informací naleznete zde >>


Einstein@Home

Tento projekt se pomocí několika interferometrů obrovských rozměrů snaží zaznamenat a v další fázi zkoumat gravitační vlny ve vesmíru. Existenci těchto gravitačních vln předpověděl již před 100 lety Albert Einstein a na konci dvacátého století se ji podařilo nepřímo ověřit, ale stále nám chybí přímý důkaz a také to hlavní, možnost jejich zkoumání, díky kterému bychom se mohli nepřímo podívat do historie celého vesmíru zpětně až k velkému třesku. Je to možná neuvěřitelné, ale v gravitačních vlnách by se opravdu dalo číst téměř jako v knize, protože mají tu ojedinělou vlastnost, že ikdyž jejich síla časem postupně polevuje, dají se pomocí velice citlivých interferometrů zachytit. V těchto gravitačních vlnách je zaznamenána každá velká událost, která se ve vesmíru stala.

  Více informací naleznete zde >>MalariaControl.net

Tento projekt se za použití modelů do kterých jsou vkládána skutečná vstupní data na základě terénních výzkumů, snaží vytvořit předpověď šíření malárie v dané oblasti a také efektivnost použití konkrétních druhů vakcín. Pomáhá tak nejen v boji s touto velice zákeřnou chorobou, ale i v rozhodování kde a jaké použít léky aby jejich účinek byl co nejefektivnější.

  Více informací naleznete zde >>ProteinPredictor

I z tohoto názvu lze mnohé odvodit a jen málo kdo by šlápnul vedle. Projekt se zabývá zkoumáním struktury proteinů v různých jejich variantách a mutacích s jasným eventuelním výsledkem - pomoci zmapovat co nejvíce z nich a díky těmto znalostem účinně bojovat nejen proti různým nemocem (např. rakovina), ale také zkoumat různé mutace, které se v přírodě vůbec nevyskytují.

  Více informací naleznete zde >>Rosetta@Home

Projekt se zabývá vývojem léků proti rakovině, ale i jiným chorobám souvisejícím s DNA a funkcí proteinů. Vědci z desítek tisíců lidských proteinů totiž podrobně znají funkci pouze omezeného počtu z nich. Jelikož však již známe kompletní lidský genom (tedy posloupnost nukleotidů a genů), úkolem projektu je na jeho základě vypočíst tvar a z něho přímo vyplývající funkci těchto proteinů v našem organismu. Výsledky jsou zdarma odevzdávané do obecné vědecké databáze, z které můžou čerpat všechny výzkumné týmy ve světě ?velká databáze proteinů se známým tvarem a funkcí umožní mnohem rychlejší vývoj účinných léků.

  Více informací naleznete zde >>


LHC@Home

Zpracovávání simulací oběhů a srážek částic v budovaném částicovém urychlovači v CERNu. Další z velice zajímavých a gigantických projektů. Společnost CERN staví obrovský částicový urychlovač, v němž chce velice přesně řídit oběh částic obrovskou rychlostí a vyvolávat jejich srážky. Cílem takovéhoto výzkumu je díky srážkám napodobujícím velký třesk, vytvořit a zkoumat například částici Higgs Boson, který dle předpokladů při velkém třesku vznikl, ale v krátkém období po něm zanikl. Tato částice by měla zodpovídat i za hmotnost některých jiných částic a na svou velikost by měla mít obrovskou hmotnost. V první fázi výpočtů jde převážně o simulace oběhů v urychlovači, aby se dalo dokončit ladění všech usměrňujících magnetů a přístroj mohl být v roce 2007 uveden do provozu. Přidělování práce je na tomto projektu nyní velice nahodilé, jelikož se vždy zpracovává určitý balík dat, která jsou v Cernu potřeba při stavbě urychlovače.

  Více informací naleznete zde >> 

Zdroj:www.czechnationalteam.cz

Počítání v týmu


Pár řádek o týmu, do kterého jsme zapojeni:

Tým založil Dušan Vykouřil (forest) na podzim roku 2003. Důvodem jeho vzniku byla myšlenka sjednocení distribuovaných výpočtů v naší republice pod jeden tým a hlavně propagace těchto výpočtů u nás. Od té doby se CNT postupně připojil a účastní ve všech větších světových DC projektech. Lidé v týmu se od počátku snaží pomáhat všem nováčkům, pracovat na aktualizaci návodů, psaní článků o projektech a propagaci v médiích. Náš tým je největší tým v ČR a jeden z největších na světě. 

 Learn more >> 

Seznam projektů

Kompletní seznam všech projektů v systému BOINC

 Learn more >>